معرفي تكنولوژي DSL و انواع و ویژگیهای و کاربرد آنها

معرفي تكنولوژي DSL و انواع و ویژگیهای و کاربرد آنها
معرفي تكنولوژي DSL و انواع و ویژگیهای و کاربرد آنها

معرفي-تكنولوژي-dsl-و-انواع-و-ویژگیهای-و-کاربرد-آنها

 

مقدمه:

در دهه‌هاي اخير، ظهور"شبكه‌هاي ديتا"، تحولي عظيم درحوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات به وجود آورده است؛ مقرون به صرفه بودن، فراگير بودن، در دسترس بودن و قابليت توسعه و تنوع سرويس‌هايي كه روي اين بستر كار مي‌كنند، تقاضا براي استفاده از آن را روز به روز افزايش مي‌دهد.

 

از طرف ديگر، وجود سرويسهايي كه به پهناي باند زياد براي انتقال ديتا نياز دارند، ارايه‌كنندگان سرويس‌هاي اينترنت را براي تخصيص پهناي باند مورد نياز كاربران و همچنين كيفيت سرويسهاي ارايه شده، با چالش جدي مواجه كرده است.

 

مقايسة راه ‌‌حل‌هاي گوناگون:

در سالهاي اخير، انواع راه‌حلهاي مختلف از طرف سازندگان تجهيزات شبكه جهت تخصيص پهناي باند بالا به مشتركين ارايه شده است؛ اما اين راه‌حلها داراي مشكلات جدي بوده است كه از اهم آن مي‌توان به عدم مديريت صحيح روي زيرساخت و همچنين هزينة بالاي آن‌ اشاره كرد كه هر مشتركي قادر به پرداخت آن نمي‌باشد. از اين رو اكثر سازندگان تجهيزات شبكه، بر آن هستند كه علاوه بر اراية راه‌حل‌هايي كه نياز پهناي باند مشتركين را برطرف مي‌نمايد، بتوانند مديريت مناسبي را روي زيرساخت اعمال كنند.

 

از مهمترين تكنولوژي‌هايي كه در سالهاي اخير براي پاسخ به اين نياز ظهور كرده، مي‌توان به مودم‌هاي كابلي، TI و E1 اشاره كرد كه توانسته‌اند با بكارگيري تكنولوژي‌هاي پيشرفته در انتقال اطلاعات، سرعت تبادل اطلاعات را تا حد بسيار خوبي بالا ببرند. اما مشكل اين روش‌ها، هزينة بالاي آنهاست كه باعث مي‌شود مشتركان نتوانند به آن دسترسي داشته باشند و فقط ارايه‌كنندگان سرويس، يعني ISP ها قادر به پرداخت اين هزينه هستند.

 

از طرف ديگر، اگر تكنولوژي ISDN را كه در چند سال اخير به عنوان يك سرويس مناسب در اختيار كاربران قرار گرفت، مورد ارزيابي قرار دهيم، متوجه مي‌شويم كه اين تكنولوژي با اينكه پهناي مناسبي را در اختيار كاربران قرار مي‌دهد، به دليل عدم استفادة بهينه از پهناي باند زيرساخت شبكة ديتا، نتوانست به روند رو به رشد خود ادامه دهد. بر همين اساس، سازندگان تجهيزات شبكه با توجه به تقاضاي روزافزون پهناي باند، كه بايد ارتباط بين مشتركين و مراكز مخابراتي و همچنين مراكز مخابراتي و زيرساختار شبكه ديتا را برقرار سازد، به تازگي تكنولوژي DSL را براي حل اين مشكلات معرفي كرده‌اند. با استفاده از تكنولوژي DSL ، مشكل پهناي باند كاربر و ISP بخوبي حل مي‌شود و از طرفي با توجه به سادگي نصب تجهيزات و كم بودن هزينة استفاده از اين سرويس، به نظر مي‌آيد در كشور ما هم مانند اكثر نقاط دنيا، استقبال عمومي از اين سرويس خوب باشد.

دانلود فایل


لینک دانلود

✔ نمایش جزئیات بیشتر و دریافت فایل